Žeravý notebook a extrémne pomalý? Príčin môže byť viac, ruka pri chladiči napovie viac…

Do „redakcie“ sme dostali krásny kus notebooku HP pavilion dv7 s problémom prehrievania. Užívateľ popisuje problém ako „žeravý notebook“ a strašne pomalý. Podľa popisu závady všetko smeruje k problému s chladením. Problém sme diagnostikovali okamžite. Stačilo notebook zapnúť a priložiť ruku k výfuku chladenia. Žiadne prúdenie  vzduchu značí iba jedno,  a teda vrstvu prachu na výstupnom rebrovaní chladiča (vetrák zaručene podľa hluku ide). Príčina vysvetľuje aj extrémne spomalenie notebooku, keď procesor pri dosiahnutí vysokej teploty sa poddtaktuje, aby generoval menej tepla, čo môže dosiahnuť iba znížením rýchlosti a  „ukrižuje“ tak výkon celého zariadenia. Ostatné možnosti príčiny už ani nemusíme hľadať…

Aby sme sa dostali k chladiču, tak to už také jednoduché nebolo. Prepracovať sa k vetráku vyžadovalo rozobratie „paviána“ do poslednej skrutky, museli sme si pomôcť aj youtubom. Išlo o klasické vaničkové uloženie základnej dosky a teda nutnosť odskrutkovať všetky skrutky zo spodného šasi (vaničky), nasledujúc otočením notebooku, vybratím klávesnice (veľmi jemne, aby sme mohli odpojiť plochý kábel od klávesnice – ribbon cable). Pod klávesnicou sme ďalej odpojili všetky periférie ako bluetooth a pod. a až následne sme odskrutkovali (ďalšie 2 ks skrutiek pod klávesnicou) a zhodili vrchný diel šasi. Už len ostávalo vybrať celý plošný spoj (ďalšie 2ks skrutiek) a opojiť posledné súčasti notebooku (reproduktory, konektor napájania….). Posledné 4 skrutky nás delia od oddelenia vetráka od chladiča. Otvorené. Presne ako sme očakávali, vrstva prachu zamedzila odvod teplého vzduchu. Rebrovanie chladiča sme vyčistili a notebook zložili do pôvodného stavu. Zapneme a všetko ide.

Nakoniec sa ukázalo, že ten istý notebook sme už ani nie pred rokom opravovali s rovnakým problémom. Preto nám nedalo začať pátrať po možnej príčine, keďže opakovanie takejto príčiny v tak krátkom časovom horizonte zrejme bude niesť istý ukazovateľ.  A tak sme zaútočili na užívateľa „sadou“ otázok. Vysávate doma? Samozrejme, odpovedá užívateľ. Beží notebook nonstop? Nie, odpovedá užívateľ. Hmm…Máte ho položený na parketách keď je pustený (napríklad ako mediálne centrum k TV)? Nie. Hmm…tak asi máju tak prašne doma, pomysleli sme si. Vo dverách na odchode užívateľ utrúsil, že sám bol prekvapený ako moc sa mu ten notebook zohrieval, keď  k nemu aj super chladiacu podložku s troma vetrákmi kúpil…A zrazu máme odpoveď na otázku na ktorú sme v krátkom kvíze nenašli odpoveď. Ešte prikladáme fotodokumentáciu.

Ak máte po ruke aj teplovodivú pastu (naša obľúbená je Arctic MX2), tak neváhajte zhodiť komplet chladenie a rovno prepastovať CPU aj GPU (ak nie je teplovodivá podložka na GPU). Nezabudnite najskôr starú pastu zotrieť vysokopercentným liehom (ideálne Isopropylalkohol), ale pomôže aj vodka 40%, ak nič lepšie nemáte po ruke. Určite použite iba biely alkohol ako náhradu.

HP Pavilion problém s chladením.

Krásny kúsok notebooku v podaní HP Pavilion DV7.

 

HP Pavilion problém s chladením.
Pohľad na „paviana“ zo spodu.

 

HP Pavilion problém s chladením.
Release button pre vybratie klávesnice.

 

HP Pavilion problém s chladením.
Pohľad na vrchnú časť šasi po odstránení klávesnice.
HP Pavilion problém s chladením.
Vrchné šasi sme úplne odstránili a postune sa dostávame tam, kam potrebujeme, teda k vetráku/chladiču.

 

HP Pavilion problém s chladením.
Už sme vybrali celú základnú dosku a od cieľa nás delia posledné štyri skrutky držiace vetrák na chladiči

 

HP Pavilion problém s chladením.
Ešte jeden pohľad z blízka :). Po toľkých skurtách si to treba patrične vychutnať 🙂

 

HP Pavilion problém s chladením.
A tu vidíme príčinu. Vrstva prachu zachytená na rebrovaní chladenia mala za následok problémy s prehrievaním a spomaleným notebookom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *