Sony Vaio – ako nabootovať z USB kľúča

Už je to doba čo sme naposledy držali v rukách notebook od Sonyho…Konkrétne Vaio sa dostavilo na reinštaláciu resp. čistú inštaláciu OS Windows 10. Pár dní predtým bol vykonaný upgrade z Windows 7 Home Premium na Windows 10 Home. Majiteľ to teda stihol (našťastie či nešťastie….necháme na posúdenie čitateľom) v čase bezplatného upgrade, ale sťažoval sa na pomalosť novinky z Redmondu.

Najväčšou zaujímavosťou bolo nabootovanie z USB kľúča. Po zapnutí notebook nevykazoval na obrazovke žiadne náznaky kláves potrebných na výber jednorazové bootovacieho menu (one time boot menu) a ani žiadne iné. A tak sme začali skúšať tradičné „bootovacie“ klávesy F10, F11 (Asrock…) a F12 (DELL…). Nič. Pokúsili sme sa dostať aspoň do BIOSu, čo sa vďaka klávese F2 podarilo. V ponuke bootovanie sme objavili vypnutú funkciu bootovania z externých zariadení a tak sme ju zapli. Klávesovú skratku stále nepoznáme, ale už by to mala  byť formalita. Po reštarte divo búšime naraz klávesy F10 až F12. Nič. Skúsime po jednom. F10…nič. Poďme teda od konca. F12…nič. Ostáva už iba F11, ale vidíme na dohľadanie na internete. Voláááá. Funguje, aj keď žiadne boot menu na nás nevyblaflo, notebook začal rovno bootovať z kľúča. Nedalo nám to a pozreli sme na internet, či je to normálne nevidieť žiadne jednorazové bootovacie menu. A veru je to tak, našiel som podobného zúfalca opisujúci podobný zážitok na svojom blogu tu (otvorí sa v novej karte).

Keď sme tak medzi-čas pospomínali, tak už v minulosti sme tu mali rovnaký problém. Keď sme ešte pridali na obrátkach a ponamáhali poriadne sivú kôru, spomenuli sme si, že išlo rovnako tak o „vajčáka“ od SONYho (len v bielom prevedení).

Postrehy: Vaio pri otváraní vykazovalo vysokú kvalitu pántov, s minimálnou voľou – na viac ako štvorročný notebook takmer neuveriteľné. Po otvorení a následnom zahľadení sa do klávesnice, bolo jasné prečo. Slušná vrstva prachu medzi klávesmi značí, že majiteľ moc zatváraniu krty po ukončení práce nedával a preto tie pánty :).

Sony Vaio boot problem.
Usadnutá vrstva prachu medzi klávesmi. Majiteľ zrejme nedal príliš zatváraniu krytu. Vysvetľuje to kvalitu pántov aj po tých rokoch používania.

PS: už asi nepodstatné, ale upozorníme zo skúsenosti z minulosti, že bezplatný upgrade na Windows 10 nefungoval možnosťou čistej inštalácie (…popravde fungoval, ale neaktivovaný Windows…nič moc, keď ho môžete mať bezplatne a legálne). Najskôr bolo nutné spraviť upgrade a až potom čistú inštaláciu – v prípade, že si to notebook žiadal, ale aj keď si to nežiadal, patrilo sa :). Dôvod bol pomerne hlúpy. Čistú inštaláciu ste nedokázali aktivovať, ak predtým nebol vykonaný upgrade a aktivácia (prebehla nám vždy automaticky po pripojení k internetu). Spomíname si na pokus o upgrade z Windows 7 na Windows 10, keď pôvodné sedmičky boli komplet zanesené škodlivými kódmi (po lopate….zavírené) a upgrade sa nikdy nevedel dokončiť ani po niekoľkých hodinách. To je šťastie, keď viete, že bez upgrade to nepôjde :). Nakoniec sa ako najefektívnejšie ukázalo nainštalovať čisté sedmičky, bez ničoho, ani ovládače, iba vykonať aktiváciu (teda k sieťovke/WiFi áno, ak sa nenainštalovali s Windows), následne pripojiť sa na stránky MS a pustiť upgrade.

 

Špecifikácia notebooku:

Sony Vaio MODEL PCG-71811M / Product Name: VPCEH2Q1E

CPU Core i5 2430M 2.4GHz (Turbo 3GHz)

RAM 4GB DDR3

VGA nVidia GF410M s 1GB VRAM

HDD 640GB 5400rpm

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *