RTVS-satelitna-karta-irdeto

STV1 HD a STV2 HD zadarmo aj cez satelit

Ak poctivo platíte koncesionárske poplatky, máte nárok prijímať vysielanie Rozhlasu a Televízie Slovenska. Cez digitálne terestriálne vysielanie (DVB-T) to nie je vôbec žiadny problém. Ale čo oblasti, kde signál nie je alebo nie je dostatočnej kvality (aj také oblasti sa nájdu). Ide o minimálne 3% územia krajiny.

RTVS na vyriešenie tohto problému začala, na požiadanie pre platiteľov koncesionárskych poplatkov, zhruba pred dvoma rokmi vydávať dekódovacie karty pre satelitné prijímače. Vďaka karte môžete na satelite takto bezplatne „chytať“ programovú štruktúru RTVS a teda STV1, STV2 resp. STV1 HD a STV2 HD (ASTRA 3B 23,5°). Vydanie karty chvíľu trvá, ale kto by rád menované stanice chytal a nenachádza sa v pokrytí terestriálneho vysielania, prípadne už má namontovaný satelit a neplánuje „vylepšovať“ fasádu domu anténou, tak si určite rád počká. Nepočítame s izbovou anténou, ktorá nie je veľa krát ideálna v istých oblastiach pri záujme chytať aj ďalšie multiplexy mimo verejnoprávneho.

Najväčší význam mala karta v čase do mája tohto roku (2016), keď v terestriále vysielala STV2 iba v SD kvalite (resp. prepínalo sa podľa potreby medzi STV1 HD – hlavne pri väčších športových podujatiach). Od mája (majstrovstiev sveta v hokeji) sa veci zmenili a dvojka HD je zaradená natrvalo vo verejnoprávnom multiplexe.

Podľa stránok RTVS, garancia funkčnosti karty sa viaže na prijímače s certifikovanou IRDETO čítačkou alebo certifikovaným IRDETO CAM modulom. My RTVS kartu vlastníme, ale nevlastníme IRDETO čítačku/modul. Chvíľu to vyzeralo, že sa nám kartu naozaj nepodarí spojazdniť, ale nevzdali sme sa a odmenou nám bolo rozbehanie karty v prijímači s UNI čítačkou – CryptoBox 650HD (aj v novšom modeli 652HD), ale žiadalo si to obnoviť satelitný prijímač do továrenských nastavení (reset). Po tomto počine a prepnutí na jeden z menovaných programov sme počkali zhruba 30 minút a záznamy sa „konečne“ zapísali. Karta je aktívna 255 dní po zapísaní záznamov. Ak stanice budete sledovať, tak sa dĺžka automaticky predlžuje. Ak aktivovanú kartu nepoužijete viac ako 255 dní, treba opäť vykonať načítanie zápisov ako opisujeme pár riadkov vyššie.

Pre príjem staníc vo vysokom rozlíšení a teda STV1 HD a STV2 HD, musí byť satelitný prijímač vybavený DVB-S2 tunerom.

Odkazy:

Manuál na používanie karty – rtvs.org

Formulár pre vydanie RTVS karty – rtvs.sk

RTVS satelitna karta
Vrchná strana RTVS karty pre satelitný príjem STV1, STV2, STV1 HD a STV2 HD.
RTVS satelitna karta spodna strana IRDETO
Spodná strana RTVS karty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *