Sony Vaio – Windows 10 a nefunkčné funkčné klávesy (fn)

V predchádzajúcom článku sme hľadali spôsob ako na „vajčáka“ nainštalujeme Windows 10 pomocou USB kľúča. S miernymi obťažnosťami sa nám to podarilo, ale netešili sme sa príliš dlho. Problémy ešte len prišli.

Po dokončení inštalácie sme sa pripojili k internetu, aby sme nechali stiahnuť updaty/ovládače cez windows update. Ovládače sa nainštalovali takmer všetky. V device manageri svieti už iba posledné neznáme zariadenie. Medzitým, kým identifikujeme neznáme zariadenie, rýchlo vyskúšame základnú funkčnosť notebooku a konkréte sme sa rovno zamerali na otestovanie funkčných (fn) kláves, s ktorými sme už nejeden problém na Windows 10 riešili. Okrem ovládania hlasitosti (Up/Down/Mute) žiadne ostatné nefungujú. Veríme, že problém je spôsobený práve neznámym zariadením. Zo zariadenia vyčítame hardware ID (ACPI/SNY5001) a vygooglime odpoveď. Ide o Sony Firmware Extension Parser driver (SFEP), s ktorým môže súvisieť problém s fn klávesmi. Po chvíľke googlenia vieme, že ovládač naozaj súvisí aj s funkčnými klávesmi.

SonyVaio-neidentifikovanyHW
Neznáme zariadenie ACPI/SNY5001 poľahky identifikujme zadaním jeho „hodnoty“ do Google. Ukáže sa, že ide o Sony Firmware Extension Parser (SFEP).

 

Výborne, už vieme, aký ovládač nám chýba, aj to, že by nám mal vyriešiť náš problém. No náš problém sa ukáže ako ešte väčší, než sme mysleli. Príde hon na vyriešenie takejto malichernej chyby. Google na nás bude chrliť množstvo riešení, ale dnešný večer a búšenie do internetu riešenie neprinesie.

Problém je, že sme sa do problému natoľko zakusli, že prehru neberieme ako možnosť. Keď bude nutné, notebook aj rozkúšeme, ale k Windows 7 sa vrátiť nechceme, nakoľko sám majiteľ notebooku by rád pri Windows 10 ostal. Ale poďme postupne, aby sme zachytili komplet vývoj situácie.

Začali sme dohľadaním ovládačov pre konkrétnu modelovú radu na stránkach Sony. Ovládače sú dostupné iba Windows 7 a 8/8.1. Z dostupných ovládačov je SFEP driver dostupný iba pre Windows 7, ale to by nemusel byť problém, nakoľko ovládače by aj podľa MS mali byť kompatibilné aj keď výrobcovia HW sa k tejto téme stavajú viac opatrne. Ovládač stiahneme a spustíme. Inštalácia sa spustí, ale neskončí úspešne. Začneme teda opäť surfovať. Rovnaký problém už riešil nejeden používateľ a teda riešenie nebude problém. Pomocou návodu, ktorý sme našli, stiahneme utilitu UniExtraktor, vďaka ktorej rozbalíme installer ovládača a vyextrahujeme všetky súbory vrátane INFiek. Cez device managera naklikáme cestu k zložke s ovládačom pre neznáme zariadenie, ktoré sa bez akéhokoľvek odvrávania nainštaluje. V tomto momente si myslíme, že po reštarte notebook začne korektne fungovať. Opak je pravdou. Funkčné klávesy nefungujú, aj keď ovládač pre zariadenie máme nainštalovaný.

UniExtract-extrahujeme-obsah-installera
Pomocou utilitky UniExtract sa nám podarí vyextrahovať súbory installera ovládača. Už len nasmerujeme cestu k ovládaču pre neznáme zariadenie.

Z ďalších pokusov spomeniem úpravu hodnoty v registroch, ktorú sme nakoniec ani nevykonali, nakoľko sme konkrétnu položku v danej vetve nenašli. Po hlbšom preštudovaní vlákna (fóra), sme dospeli k záveru, že zmena v registroch pre mnohých používateľov problém vyriešila, ake týkala sa iba tých modelov s integrovanou Intel grafikou. V našom prípade ide o nVidiu.

Pokračujeme ďalej a skúsime ešte reinštalovať pár ovládačov. Podarilo sa nám zohnať k čipovej sade ovládače priamo zo stránok intel.com, ďalej sme stiahli a nainstalovali ovládač Intel Managment Engine (použili sme ovládač pre konkrétne zariadenie pre Windows 7) a nech už netrocharčime, tak stiahneme aj ovládače priamo od nVidie (keď už mašinku tak pekne vylepšujeme, tak to spravíme poriadne 🙂 ).

Výsledok? Nepochodili sme. Skúsime ešte zajtra čo to pošpekulovať, ale reálne možnosti na vyriešenie problému sa značne zmrštili a majiteľ by už rád mal notebook späť. Zajtrajším večerom máme posledný pokus na vyriešenie problému. Ak by sme sa aj nakoniec museli vydať smerom k Windows 7, tak tí, čo inštalovali čistú sedmičku v priebehu posledného roka, vedia čo obnáša OS vyupdatovať. Updaty sa hladajú aj dva dni a nakoniec nič. Toto už MS našťastie v nedávnej dobe poriešil aspoň vydaním „convenience rollup update“, ktorý situáciu uľahčí, ale ani tak to nie je úplna sranda. O updatovaní a čistej inštalácií Windows 7 si ešte v budúcnosti pohovoríme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *