Ako jednoducho začať blogovať s WordPressom pri minimálnych nákladoch – pre úplných začiatočníkov

Dnešný článok ako začať blogovať venujeme úplným „web bažantom“, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s vlastným blogom nebodaj vlastnou webstránkou,  nikdy teda ani neobjednávali doménu / webhosting (ďalej iba „hosting“) a nevedia sa preniesť cez otázky úplných začiatočníkov. Základným predpokladom je slušná užívateľská zdatnosť práce s počítačom (Windows/Linux/OSX). V článku poukážeme na možnosti najmenej finančne nákladnej varianty, aby potenciálny blogger/ka nezostal odradený hneď na samom začiatku. Ako už názov článku napovedá, použijeme najrozšírenejší redakčný systém (CMS – Content Management System) – WordPress.

Aby sme mohli naozaj začať je potrebné sa oboznámiť so základnými pojmami, a to čo znamená doména a hosting. Definíciu pojmov najjednoduchšie vysvetlí článok s príznačným podtitulom:

„Čo je doména a čo je hosting (otvorí sa v novej karte)“

(Zdôrazňujeme, že sa v článku zameriavame na blogy bežiace na vlasnej .sk doméne/hostingu a teda v tvare xywz.sk a nie hosťovane na stránkach wordpress.com/blogspot.com/blog.sme.sk… v tvare xywz.wordpress.com resp. xywz.blogspot.com resp. xywz.blog.sme.sk…)

Keď už máme ozrejmené základne pojmy, môžeme pokračovať a začať sa venovať nášmu budúcemu blogu. Doménu spolu s hostingom kupujeme logicky naraz, aby sme si nenarobili dodatočné tažkosti. Hostingové spoločnosti to majú takto štandardne nastavené, aby nám rovnako tak nekomplikovali život. Sústrediť sa budeme na slovenské domény, teda s príponou .sk (môžete sa stretnúť s pojmom TDL – Top Level Domain, v reči zrozumiteľnej – doména najvyššieho rádu). Názov domény je na vás, môže to byť niečo jednoduché ako vaše priezvisko (napr. kovac.sk), alebo pomenovanie, ktoré niečo naznačuje (napr. mojezdraveranajky.sk). Ak plánujeme blog orientovať na špecifickú oblasť, tak druhá uvedená možnosť je viac ideálna aj z pohľadu SEO (Optimalizácia pre vyhľadávače – aj keď v dnešnej dobe názov domény nehrá až takú veľkú úlohu ako v minulosti). Nech už sa rozhodnete akokoľvek, môže sa vám stať, že názov domény, ktorú si prajete už niekto vlastní. V niektorých prípadoch, môže byť doména na predaj, v iných využívaná niekým iným či už na blogovanie, alebo napríklad na firemnú prezentáciu. Ak bude doména na predaj, môžete kontaktovať predávajúceho so záujmom o kúpu. Pre urýchlenie ale odporúčam poobzerať sa po inom názve domény. Aby sme teda zistili či doménu niekto vlastní môžeme použiť stránky sk-nic.sk alebo rovno predajcu domén/hostingu, inými slovami hostingovú spoločnosť, kde pred kúpou domény musíme zadať jej názov, aby sa overila jej voľnosť. Ak sme trafili voľný názov, v rovnakom kroku (môže byť aj v ďalšom kroku, záleží od hostingovej spoločnosti) vyberieme hosting k doméne. Registráciu domény vykonáme ako zrýchlenú (od januára 2017 už nebude možné). Pri hostingu by sme sa radi zastavili a poznamenali, že nie je hosting ako hosting.

Po skúsenostiach z minulosti vieme, že zlý výber môže znamenať pre seriózneho blogera peklo! Ak to myslíte s blogovaním vážne, veľmi dobre si vyberte hostingovú spoločnosť. Základným atribútom výberu je kvalitná podpora (myslíme tým chat support a nie ticket system, kde môžete aj celý deň riešiť drobný problém). Výber hostingu s dobrou podporou neznamená v zásade vysokú cenu. Kvalitný hosting vás môže výsť okolo 1,20€/mesačne čo pri platbe na rok robí niečo cez 14€, ku ktorým pripočítame registráciu sk domény na rok za 12€. Spolu 26€/rok. Ak by sa vám 14€ predsa zdalo za hosting moc :), tak verte, že zahraničné hostingy sú ďaleko drahšie a teda pri tejto cene nie je priestor na žiadne špekulácie. Odbehli sme od témy, vráťme sa k výberu hostingu. Aby sme výber zjednodušili, ponúkame pre predstavu dve konkrétne možnosti.*

  • „Puzzle X“ hosting od spoločnosti exohosting.sk – stačí nam nastaviť priestor pre web/databázy/emaily na 1GB a cena nám spadne 0,99€ bez DPH / mesiac.
Vyberáme hosting pre náš blog.
Puzzle hosting od spoločnosti exohosting nám ponúka najnižšiu kapacitu priestoru 1GB.
  • „The Hosting“ od spoločnosti websupport.sk – stačí nám nastaviť priestor pre web na 0.3GB a cena nám spadne na 0,9€ bez DPH / mesiac.
Vyberáme hosting pre náš blog.
Hosting od websupportu s 300MB priestoru.

Nebojte sa tak nízkej kapacity priestoru (1GB resp. 0.3GB). Na začiatok vás to vôbec nebude obmedzovať (ak neplánujete fotoblog s publikovaním fotografií vo vysokom rozlíšení).

Pri takto nízkej cene musíme počítať ale s „klasickým“ hostingom a nie moderným manažovaným WordPress hostingom. To nám ale nemusí priniesť príliš diskonfortu navyše. Väčšina hostingových spoločnosti (vrátane dvoch uvedený vyššie) ponúkajú aj pri klasických hostingoch jednoduchú možnosť inštálacie CMSiek – Content Management System (prednosti managovaného hostingu sú úplne iné ako iba nepotrebná inštalácia – je to hlavne optimalizácia, rýchlosť a bezpečnosť stránky/blogu). Stačí sa prihlásiť do control panelu / administrátorského rozhrania (prístupy spolu s linkami vám prídu mailom po vyklikaní objednávky na doménu+hosting) a vôbec nepotrebujete vedieť čo je to databáza, ako ju pripojiť k WordPressu, alebo ako nahrať súbory potrebné pre inštaláciu WordPress na FTP. Iba pár klikov a máme hotovo. Pozrite si obrázky nižšie a pochopíte, čo sme tým chceli povedať. Ak by ste si nevedeli rady, neváhajte využiť live chat a nechajte si poradiť.

Jednoduchá inštalácia WordPressu.
V prípade nášho hostingu sa po prihlásení do control panelu klikneme na „Autoinstallation of CMS“
Vyberieme správne CMSko, v našom prípade WordPress.
V druhom kroku si vyberieme CMSko, teda WordPress a klikneme na tlačidlo „Next“.
Definujeme základné parametre nášho WordPressu
V poslednom kroku nadefinujme základne prvky nášho blogu a môžeme kliknúť na tlačidlo install. Teraz už len chvílu počkať a možeme začať blogovať. Prihlásime sa menom a heslom, ktoré sme zadali pri inštalácií WordPressu v control paneli/administratorskom rozhraní, a to na adrese: mojosobnyblog.sk/wp-admin

 

Ak máte záujem študovať tématiku hlbšie, dávame do pozornosti následujúce odkazy (otvoria sa novej karte):

TDL (domény najvyššej úrovne) – zdroj: SK Wikipedia

Čo je CMS – zdroj: CZ Wikipedia

WordPress – zdroj: SK WordPress

* Náš blog nie je v žiadnom partnerstve (affiliate) s vyššie menovanými spoločnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *