XBOX 360 red ring of death (General Hardware Failure)? Ešte konzolu nevyhadzujte

Do rúk sa nam dostal XBOX 360 úplne prvej generácie (ten bez HDMI výstupu). Prvé XBOXy všeobecne trpeli prehrievaním a tak bola viacmenej iba otázka času, kedy vypovedá funkčnosť. Po zapnutí vyhadzuje „red ring of death“ (svietia tri LEDky na červeno) čo neveští nič dobré. Po krátkom skúšaní sa nam aspoň na chvílu podarilo XBOX zapnúť, čo nám značilo, že ešte nemusí byť nič stratené a väčším technickým zásahom by sa nám ho mohlo podariť zariadenie opraviť.

Väčším technickým zásahom rozumieme rozobratie konzoly do posledného šróbu, aby sme sa dostali k procesoru a jadru grafického adaptéru. Návody ako rozobrať XBOX nájdete na youtube.

 

Čo budeme potrebovať:

  • Plochý šrobovák
  • Kľúče Torx T8 a T10
  • Vatové tyčinky
  • Kvalitná teplovodivá pasta (my použijeme Arctic MX2)
  • Isopropyl Alcohol (v krajnom prípade 40% vodka bez príchutí)
  • Kreditná karta (Debetná rovnako tak splní účel)

 

Ak ste sa rozhodli do toho ist a video ste vzhliadli, tak už zrejme držíte v rukách iba plošný spoj odstrojený od celého šasi a máte zhodené aj oba chladiče (CPU a GPU). Teraz zotrieme z oboch čipov starú teplovodivú pastu. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude vyžadovať tpezlivosť, nakoľko bude celkom slušne zaschnutá. Nám na očistenie pomohli vatové tyčinky namáčané v isopropyl alkohole. Neodporúčame konzumáciu 🙂 a vetráme pri tom. Ak neviete zohnať menovanú ingredienciu vysokokvalitného technického alkoholu, tak si môžete pomôcť aj s konzumným alkoholom, ale používajte ho čo najmenej a hlavne vyberete biely alkohol aspoň 40%-ný. Po očistení môžeme čipy ešte jemne prebehnúť navlhčeným kapesníkom, aby sme zotreli prípadené kryštáliky cukru (ak sme použili konzumný alkohol). Nanesieme pastu, ale v rozumnom množstve, aby sme nezasrali všetko naokolo, kde pastu rozotrieme na čip tak, aby sme vytvorili jemný film. Pastu nerozotierame v žiadnom prípade prstom, ako to demonštruje veľa videii na youtube. Aj na prstoch máme prirodzenú mastnotu. Použite buď kreditnú kartu, ale poslúži aj kancelársky papier prehnutý na polovicu, kde hranou bez problémov pastu rozotrieme. Teraz všetko poskladáme a uvidíme či nám XBOX ešte poslúži…

V našom prípade po zapnutí rovno hodil red ring of death, ale po chvíli presvedčania sa rozbehol a kupodivu v menu bez problémov fungoval. Horšia situácia nastala po spustení hry, keď niekoľko málo minút išiel a následne začal zamŕzať. Do určitej miery mohla byť táto situácia spojená s vysokým teplotami ovdzdušia, keď vnútri v byte teplomer ukazoval takmer 31C a vzduch sa vôbec nehýbal.

Nič to, XBOXu sa ešte povenujeme, ale zoberieme to viac komplexnejšie. Pojdeme pozhánať teplovodivú podložku, aby sme olepili aj grafické pamäte siahajúce pod chladič a na spodnej strane plošného spoja (4ks cipov video pamätí) + samolepiace chladiče na video pamäte vedľa chladičov (tkz. ježkov). Za pár dní, možno aj skôr :), vám prinesieme druhú časť článku, kde XBOX teda ešte trošku potuníme a hlavne spravíme aj fotodokumentáciu.

Takto vypadá General Hardware Failure (Red Ring of Death) na XBOXe.
Takto vypadá General Hardware Failure (Red Ring of Death) na XBOXe. Všeobecne to poukazuje na hardwareový problém konzoly, prípadne chybu zdroja ku konzole.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *